Okiem psychologa – choroby dietozależne – motywacja do leczenia

dietaW okresie wiosennym i letnim, z racji na poprawiającą się aurę – coraz chętniej zastanawiamy się nad swoim zdrowiem, wydolnością organizmu i wyglądem, a przede wszystkim nad sylwetką i wagą.

Jest to bardzo dobry moment, żeby przeprowadzić gruntowną odnowę i przegląd stanu zdrowia...

więcej


Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa?

psychologPomoc psychologiczna, pomimo licznych i pozytywnych doniesień medialnych oraz obserwacji społeczeństw zachodnich, regularnie korzystających z pomocy psychologa, nadal wydaje nam się czymś zagrażającym naszej egzystencji i jej schematom, czymś kosztownym, zbędnym i zbyt bolesnym, by się jej podjąć.

więcej


Różne twarze depresji wiosennej

depresjaO depresji wiemy coraz więcej, chociaż nadal jest to temat dla nas krępujący i niezbyt często decydujemy się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, a ta w przypadku zaburzeń nastroju może okazać się nie tylko zbawienna, ale i konieczna.

Temat depresji, obniżonego nastroju i chorób ze spektrum zaburzeń nastroju w mediach jest...

więcej


Seksuolog jak mechanik samochodowy

para2Trend chodzenia do seksuologów przyszedł, jak większość innych rzeczy do Polski, z krajów zachodnich. Jak wygląda to w Polsce? Dlaczego mężczyźni boją się seksuologa? Dlaczego powinni przestać się bać? Dlaczego odwiedzają seksuologa w ostateczności? Na te pytania stara się odpowiedzieć Piotr Nowak, psycholog i seksuolog.

więcej


Dlaczego unikamy seksu? Oto trzy najczęstsze przyczyny

paraSeks od zawsze jest istotnym elementem w życiu każdego z nas. Niechęć do zbliżenia może być obrazem dystansowania się do siebie partnerów, nie tylko w sferze seksu, ale także emocji.

więcej


Zakazany obiekt pożądania seksualnego

kazirodstwoWedług teorii Zygmunta Freuda, większość ludzi ma ukryte skłonności kazirodcze, ale społeczne tabu i normy pozwalają im opanować takie pokusy. Z seksuologiem i psychologiem Piotrem Nowakiem, rozmawiamy o więzach łączących dzieci i rodziców.

więcej


Czego nie wiecie o libido?

libido„Mężczyźni myślą tylko seksie”. Skąd takie przekonanie? Wyjaśnienie z pewnością jest złożone. Natomiast, sprawcą całego zamieszania jest libido.

więcej


Seks w rozmiarze XXL

seks xxlMedia oraz brak edukacji znacznie nawarstwiają nasze kompleksy. Wszędzie, a m.in. na billboardach, w telewizji i w prasie widzimy szczupłe, piękne kobiety wyidealizo- wane w programach edytorskich. Rozmowa z Piotrem Nowakiem, psychologiem i seksuologiem.

więcej


Jeśli nie zdrada, to co?

Jeśli nie zdrada, to co?Dlaczego partner nie ma ochoty na seks? Przeczytaj tekst naszego eksperta, seksuologa i psychologa Piotra Nowaka.

W wielu gabinetach specjaliści, którzy pracują z parami spotykają się z problemem obniżonego pożądania seksualnego. Pary mające ten problem nie wiedzą, jak sobie z nim radzić. U jednych prowadzi to do konfliktów, które mogą nie tylko zablokować...

więcej


Ultrasonografia mózgu noworodków i niemowląt

ultrasonografia1Badania USG u dzieci przez ciemiączko przednie wprowadził w 1980 roku Ben-Ora.
Ciemiączko przednie stanowi swoiste „okno akustyczne” i umożliwia badanie ultra- dźwiękowe analogicznie jak innych narządów miąższowych. Ciemiączko przednie zarasta w okresie od 9 do 30 miesiąca życia (przeciętnie około 15 miesiąca)...

więcej


Cytologia - badanie, które ratuje życie

Cytologia - badanie, które ratuje życieWydawałoby się, że regularne badania cytologiczne są dla większości kobiet oczywi-stością w sytuacji, gdy z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce ponad połowa chorujących. Okazuje się jednak, że tylko 45 % kobiet w wieku między 20 a 50 lat wykonuje regularnie badania ginekologiczne, a prawie 20 % nigdy nie miało cytologii.

więcej


Ciąża a kot w domu

kotW powszechnej opinii panuje przekonanie, że od kota można zarazić się toksoplazmozą, która jest szczególnie groźna w ciąży i na ten czas należy pozbyć się zwierzęcia z domu. Zachowanie zasad higieny jednak w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zakażeniem i nie ma powodu znajdywania kotu nowego domu.

więcej


Kleszcze

Kleszcze, kleszczowe zapalenie mózguW maju bardzo chętnie korzystamy z uroków wiosennej pogody. Spacery wśród drzew pozwalają głęboko odetchnąć, ciepło promieni słonecznych prowokuje do zrzucenia kurtek. W tym sielskim obrazku nie wszystko jest jednak idealne – rozpoczyna się sezon kleszczowy. Co zrobić, by te małe, złowrogie żyjątka nam nie zaszkodziły?

więcej

Zespół Cieśni Nadgarstka

Chociaż pierwsze opisy objawów chorobowych spotyka się w literaturze medycznej na początku ubiegłego stulecia to po raz pierwszy termin “carpal tunnel syndrome” był użyty w 1939 roku...

więcej


Nie daj się rakowi

Nie daj się rakowiW Polsce rozpoznaje się raka szyjki macicy u ponad 3 tys. kobiet rocznie. Więcej niż połowa z nich umiera (umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 % wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej). Jest to drugi, co do częstotliwości, nowotwór kobiet na świecie.

więcej


Profilaktyka to nie moda

ekgCo roku robimy przegląd techniczny samochodu, w razie potrzeby wymieniamy olej, czyścimy filtry, dokonujemy niezbędnych napraw skorodowanych elementów. Wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie poruszając się niezawodnym pojazdem. Czy równie dobrze dbamy o siebie? Czy robimy coroczny przegląd zdrowotny?

więcej


WZW - Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy?

WZW - myślisz, że Ciebie to nie dotyczy?

Myślisz, że wirusowe zapalenie wątroby Cię nie dotyczy? Wystarczy, że zdarza Ci się jadać w przypadkowych miejscach lub korzystasz z usług kosmetyczki, a narażasz się na zakażenie. Nawet Twoje dziecko może przynieść z przedszkola wirusa HAV.

więcej


Seks, lęk a ciąża

sekslekO intymności w związku i lęku podczas ciąży, na łamach Dobrej mamy, pisze psycholog i seksuolog Centrum Zdrowia Kobiet - Piotr Nowak.

DOBRA MAMA nr 1/12 (PDF)

 


Wczesna profillaktyka raka piersi

Mastopatia i zmiany w piersiach to stany, kiedy z niepokojem próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie co będzie dalej, jakie badania mogę zrobić, aby dowiedzieć się o przyczynach i możliwości leczenia. Co robić, kiedy zmiany nie ustępują, czy wręcz się nasilają?

więcej

Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt

niemowle1Śmierć Łóżeczkowa, czyli Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt (z ang. Sudden Infant Death Syndrom – SIDS) to nagła śmierć zdrowego niemowlęcia w czasie snu. Niestety SIDS nie ma objawów. Dlatego niezmiernie ważna jest świadomość rodziców, by byli czujni i bacznie obserwowali swoje dziecko...

więcej

Laktacja

Laktacja - w trosce o twoje dzieckoMatka karmiąca dziecko to obraz znany od pokoleń. Niewielu jednak, na co dzień zastanawia się skąd się bierze mleko matki. Jest to złożony proces.

Piersi kobiety dojrzałej składają się z ok.15-20 płatów, które zawierają tkankę tłuszczową. Budowa płatów przypomina z kształtu grono, zakończone pęcherzykami mlecznymi...

więcej


Cukrzyca w ciąży

cukrzycaInformacje o przyczynach i skukach cukrzycy, a także czynnikach ryzyka i profi-laktyce w artykule opubli-kowanym na stronach Dobrej mamy.

DOBRA MAMA nr 1/12 (PDF)

 


Jak zaplanować płęć dziecka

Jak zaplanować płeć dzieckaWedług danych demograficznych zwykle rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. W wieku około 45 lat ilość mężczyzn i kobiet jest stosunkowo jednakowa, ale zaczyna stopniowo wzrastać i po przekroczeniu 65 roku życia wyraźnie jest więcej kobiet. Wynika to ogólnie mówiąc z natury i biologii człowieka.

więcej


Tarczyca a ciąża

tarczycaciazaO tym, jakie zagrożenie dla mamy i dziecka wynika z niedoczynności lub nadczynności taczycy w tekście na łamach Dobrej mamy.

DOBRA MAMA nr 5/11 (PDF)

 


Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciążyNie należy lekceważyć opryszczki. W czasopiśmie Dobra mama, artykuł o jej objawach i leczeniu, autorstwa Kierownika Medycznego NZOZ Centrum Zdrowia Kobiet - dr n. med. Anny Wilczyńskiej.

DOBRA MAMA nr 6/11 (PDF)


Zatrucie ciążowe

cisnienieUważaj na ciśnienie!
Nadciśnienie indukowane w ciąży to stan, w którym stwierdzamy podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u ciężarnej, jeśli ta przed ciążą miała prawidłowe jego wartości. W Polsce ten problem dotyczy 6-9% ciężarnych.

więcej


Antykoncepcja

AntykocepcjaTabletka antykoncepcyjna oprócz zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą cechuje się wieloma pozytywnymi działaniami i dlatego stosowana jest również i w celach terapeutycznych. U młodych dziewcząt reguluje cykl miesiączkowy. O 90% zmniejsza dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego...

więcej


Chroń życie przed rakiem szyjki macicy

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, nadżerka (ektopia) czy inne nieprawidłowe zmiany umiejscowione na tarczy szyjki macicy lub ścianach pochwy wymagają weryfikacji.

Pierwszym badaniem, które powinno być wykonane w tak niejasnych sytuacjach jest kolposkopia. Badanie to polega na obejrzeniu tarczy szyjki macicy i ścian pochwy pod dużym powiększeniem...

więcej