Dlaczego unikamy seksu? Oto trzy najczęstsze przyczyny

paraSeks od zawsze jest istotnym elementem w życiu każdego z nas. Niechęć do zbliżenia może być obrazem dystansowania się do siebie partnerów, nie tylko w sferze seksu, ale także emocji.

Brak seksu z początku nie wydaje się niczym ważnym, jednak później może wywołać poważne konsekwencje. Wielu specjalistów w tematyce seksuologii twierdzi, że kochanie się ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka. Wpływa ono także w dużym stopniu na psychikę każdego z nas. Każdy zapewne słyszał nie raz takie stwierdzenie: "Seks to zdrowie". To w 100 proc. prawda. Stosunek płciowy pobudza system odpornościowy człowieka, sprzyja długowieczności, poprawia nastrój i przede wszystkim zbliża do siebie partnerów. Oto kilka dlaczego ludzie w dzisiejszych czasach unikają seksu.

Brak relacji partnerskich

Wiele osób nie rozmawia o sprawach łóżkowych ze swoimi bliskimi. Co moim zdaniem jest błędem, ponieważ każdy z nas ma swoje fantazje i oczekiwania wobec swoich partnerów. I tutaj pojawia się problem. Oto prosty przykład: kobieta oczekuje od swojego partnera np. pieszczot, a mężczyzna od razu przechodzi do konkretu. Jeśli relacje przykładowej pary byłyby na dobrym poziomie, a w związku ludzie rozmawialiby ze sobą o swoich oczekiwaniach, to takich jak i innych problemów, z którymi się spotykam byłoby o wiele mniej.

W obecnych czasach ludzie skupiają się na robieniu kariery, a wieczorem są zmęczeni i nie mają ochoty na seks. Zmęczenie także zabija wrażliwość i zdolność rozumienia drugiej połówki. W takich przypadkach warto wybrać się do specjalistów seksuologów, którzy pomogą poukładać w głowie różne rzeczy związane z relacjami między parami. Po takich wizytach ludzie dopiero dostrzegają swoje błędy.

Kompleksy i zdrada…

Kompleksy także mogą być powodem unikania intymnych relacji miedzy dwojgiem kochających się ludzi. Jeśli jeden z partnerów ma kompleksy, o których wstydzi się rozmawiać, może unikać intymnej relacji. Zauważmy, że kompleksy, tak jak każdy problem, o którym się nie mówi może się pogłębić. W związkach zdarzają się takie preteksty choćby: "Nie dzisiaj kochanie, bo boli mnie głowa", czy "Przestań kotku, jutro muszę wcześniej wstać". Pamiętajmy, że każdy z nas ma jakieś kompleksy, a nikt nie jest przecież idealny. Dlatego warto rozmawiać o nich i pogodzić się z tym jakimi osobami jesteśmy. Każdy z nas jest przecież na swój sposób wartościowym partnerem dla drugiej osoby.

Kolejnym bardzo ważnym powodem unikania seksu jest zdrada. Jeśli jeden z partnerów zdradza swoją drugą połówkę, zdarza się, że nie ma ochoty na bliski kontakt z osobą, z którą faktycznie jest w związku. Warto się zastanowić czy zdrada jest spowodowana tym, że jeden z partnerów nie dojrzał, by tworzyć stały związek. Ale jak to przy zdradzie, powód unikania zbliżeń intymnych prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, a nasz partner będzie rozczarowany i zraniony.

Wspomnę jeszcze o zaburzeniach seksualnych, które bardzo często występują w związkach i o których także się nie mówi. Zaburzenia seksualne, które powodują unikanie stosunków seksualnych są w większości przypadków wyleczalne, pod warunkiem systematycznej pracy z seksuologiem.

Autor: Piotr Nowak - psycholog, seksuolog w Centrum Zdrowia Kobiet

Źródło: http://kobieta.onet.pl/zdrowie/wiadomosci/dlaczego-unikamy-seksu-oto-trzy-najczestsze-przyczyny/qrnvdnf