Seksuolog jak mechanik samochodowy

para2Trend chodzenia do seksuologów przyszedł, jak większość innych rzeczy do Polski, z krajów zachodnich. Jak wygląda to w Polsce? Dlaczego mężczyźni boją się seksuologa? Dlaczego powinni przestać się bać? Dlaczego odwiedzają seksuologa w ostateczności? Na te pytania stara się odpowiedzieć Piotr Nowak, psycholog i seksuolog.

Wizyta w gabinecie seksuologa u większości mężczyzn wywołuje silny lęk i obawy. Zastanawialiście się dlaczego tak jest? Zawód seksuologa kojarzony jest ze stereotypowym obrazem seksu, dewiacjami a nie z rozwiązywaniem problemów pacjentów. Dodam jednak, że większość konsultacji psychologiczno-seksuologicznych kończy się sukcesem. Ten lęk można porównać z lękiem pójścia do lekarza dentysty. Większość mężczyzn do momentu aż nie dopadanie ich silny ból związany z zębami omija specjalistów szerokim łukiem. W przypadku gabinetów seksuologicznych jest podobnie.

Okazuję się  jednak, że gdy problem jest już  na tyle poważny a presja partnera/ki  jest duża, udajemy się do gabinetu. Tu pacjenci, którzy myślą stereotypowo  rozczarowują się, ponieważ obraz stereotypu znacznie różni się o rzeczywistości. Zazwyczaj płeć męska, która nie zna wielu aspektów np. poprawnego funkcjonowania związku obawia się krytyki ze strony specjalisty. Na pierwszych wizytach specjalista zbiera jak najwięcej informacji o problemie, z którym pacjent odważy się przyjść. Atmosfera - co może być  zaskoczeniem dla wielu mężczyzn - jest naprawdę luźna, co w czasie diagnozowania problemu i konsultacjach seksuologicznych, w których wgłębia się w problem, przynosi owoce poprzez rozwiązanie problemów.

W Polsce statystycznie, bardzo dużo par się rozwodzi, zaś  wielu singli nie potrafi znaleźć odpowiednich partnerów. Problem w parach oczywiście tkwi w obojgu  partnerach. Często zdarza się jednak, że jeden z partnerów przychodzi do specjalisty pod presją swojej drugiej połówki. Początkowe konsultacje są dla takiej osoby bardzo krępujące. Chociaż mogę zapewnić, że po 2-3 spotkaniu indywidualnym każdy z pacjentów płci męskiej się otwiera, poprzez co zauważa także poprawę sytuacji, która go do gabinetu przyprowadziła. Warto dodać, że w dzisiejszych czasach wielu mężczyzn w Polsce chętniej zaczyna chodzić do specjalistów psychologów/seksuologów. Spowodowane jest to  stresem oraz wieloma innymi indywidualnymi czynnikami, z których mogą narodzić się różne problemy, również natury seksualnej. Dla każdego z mężczyzn zawsze jest to bardzo wstydliwy oraz krępujący problem, z którym nie potrafią poradzić sobie bez pomocy tych specjalistów.

W ogóle nie rozmawiają o problemach ze swoimi partnerami/kami, a problemy się pogłębiają. Warto jest przełamać swój lęk i znaleźć swojego specjalistę seksuologa. Tak jak mechanik samochodowy naprawia samochody, specjalista pomoże i pokaże drogę do rozwiązania problemów. Efekty będą widoczne nie tylko u mężczyzn odwiedzających seksuologa samodzielnie. U par będzie to zauważalna różnica w polepszeniu relacji partnerskich, u singli zaś w lepszym nawiązywaniu nowych relacji, co może zaowocować znalezienie wymorzonej połówki. Najważniejsze jest to że, wizyty pomagają poznać z drugiej strony własną osobę. Praca nad sobą w dzisiejszych czasach to podstawa, a rozmowa o różnych tajemniczych dla nas problemach pomoże nam się wgłębić w obraz samego siebie.

Autor: Piotr Nowak - psycholog, seksuolog w Centrum Zdrowia Kobiet

Źródło: http://www.eksmagazyn.pl/wazny-temat/seksowny-temat/okiem-specjalisty/seksuolog-jak-mechanik-samochodowy/