kotW powszechnej opinii panuje przekonanie, że od kota można zarazić się toksoplazmozą, która jest szczególnie groźna w ciąży i na ten czas należy pozbyć się zwierzęcia z domu. Zachowanie zasad higieny jednak w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zakażeniem i nie ma powodu znajdywania kotu nowego domu.

Toksoplazmoza jest pasożytniczą chorobą ludzi i zwierząt spowodowaną zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Żywicielem pośrednim są wszystkie ssaki (w tym ludzie) oraz ptaki, zaś żywicielem ostatecznym koty domowe i niektóre kotowate. Mimo, że  zakażenie toksoplazmozą to jedno z najczęstszych zakażeń pasożytniczych, to niewielka liczba osób choruje – reszta to nosiciele.

Główną przyczyną zachorowań (70 %) jest zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty z bradyzoitami T. gondii. Zakażenie jest także możliwe podczas spożycia pokarmu zanieczyszczonego kałem, moczem lub śliną zwierząt chorych na toksoplazmozę. Do zakażenia może także dojść poprzez drogę kropelkową, zarażenie śródmaciczne i transplantacje.
Toksoplazmoza w ciąży może prowadzić do uszkodzeń płodu a nawet do poronienia. Ryzyko powikłań u dziecka maleje z każdym kolejnym trymestrem. Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w pierwszych trzech miesiącach, gdyż może się skończyć poronieniem. Zakażenie w drugim trymestrze może spowodować wady układu nerwowego i oka, zaś w trzecim anemią lub powiększeniem wątroby. Ale nawet jeżeli dojdzie do zakażenia, nie oznacza to jeszcze, że maluch urodzi się chory – większość dzieci rodzi się zdrowa.

Toksoplazmoza nabyta może nie dawać żadnych objawów. Jeśli się pojawią, to najczęściej są to: gorączka, objawy grypopodobne, obrzęk węzłów chłonnych, dolegliwości stawowe, stany pozapalne narządów zajętych przez chorobę, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych. Głównym objawem toksoplazmozy wrodzonej jest przede wszystkim tzw. triada Sabina-Pinkertona: małogłowie lub wodogłowie, zapalenie siatkówki i naczyniówki, zwapnienie śródmózgowe. W zależności od umiejscowienia pasożytów, rozwijają się dolegliwości związane z różnymi narządami, np. sercem, płucami, wątrobą. Leczenie polega na podawaniu m.in. sulfonamidów oraz pirymetaminy, a u ciężarnych spiramicyny.

W celu uniknięcia zakażenia należy przestrzegać kilku zasad:

 • nie jedz surowego mięsa (także ryb) i krwistych potraw (gotuj mięso w temperaturze 60ºC minimum 20 minut),
 • dokładnie umyj nóż używany do krojenia mięsa, a deskę, na której przygotowujesz surowe mięso najlepiej wyparz,
 • nie pij mleka prosto od krowy,
 • dokładnie myj warzywa i owoce (mogły mieć kontakt z zanieczyszczoną oocytami ziemią),
 • w barach i restauracjach unikaj jedzenia surówek i sałatek ze świeżych jarzyn (mogły nie zostać dobrze umyte),
 • nie pozwól kotu chodzić po stole i kuchennych szafkach,
 • po zabawie z kotem dokładnie umyj ręce,
 • nie całuj kota,
 • czyść kuwetę w gumowych rękawiczkach,
 • po zabawie z dzieckiem w piaskownicy dokładnie umyj ręce,
 • do prac w ogródku zakładaj gumowe rękawiczki.