Mastopatia

Mastopatia i zmiany w piersiach to stany, kiedy z niepokojem próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie co będzie dalej, jakie badania mogę zrobić, aby dowiedzieć się o przyczynach i możliwości leczenia. Co robić, kiedy zmiany nie ustępują, czy wręcz się nasilają?

Każdy choruje inaczej, tak jak każdy żyje inaczej, co innego ma w diecie, stylu życia, zapisanego w genach, przeżywa różne poziomy i czas trwania stresu. Codzienne zabieganie i gonitwa w ważniejszych sprawach potrafi przysłonić dbałość o zachowanie dobrego zdrowia.

Okazuje się, że poprzez prawidłowe odżywianie i zapewnienie w diecie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów oraz aktywny tryb życia pozwalamy organizmowi regenerować siły, a układ odporności działa sprawnej. Do całkowitej ochrony potrzebna jest jeszcze świadomość, że wykonanie badań profilaktycznych jest równie ważne, co powyższe aspekty. Dopiero prawidłowy wynik badania USG piersi czy mammografii, a w przypadkach wątpliwych, biopsji, pozwala w pełni świadomie cieszyć się zdrowiem.

Najgorzej, jeśli mając wątpliwości co do zmian w piersiach celowo, czy ze strachu nie robimy badań wykluczających możliwość zmian podejrzanych. Niestety strach często bywa tu złym doradcą. Za często. Jedynie przeprowadzenie badań profilaktycznych pozwala wykryć lub wykluczyć istnienie zmian podejrzanych. Nie robiąc nic, skazujemy się na późne rozpoznanie, co w konsekwencji utrudnia skuteczne leczenie. Na szczęście, większość zmian podejrzanych stwierdzonych w badaniu dłonią okazuje się nie być nowotworowymi, jednak aby to stwierdzić trzeba takie badania przeprowadzić.

Myślę tu o USG u kobiet miesiączkujących, a mammografię u kobiet po 50 roku życia. Oczywiście można wykonać oba badania, ale zawsze po konsultacji z lekarzem, aby jak najwięcej dowiedzieć się o ewentualnych zmianach. Badaniem rozstrzygającym wtedy jest biopsja, która wykonana pod kontrolą USG odpowie, jakie komórki wchodzą w skład guzka czy torbieli.

Innymi objawami wymagającymi porady lekarskiej są bóle piersi oraz wyciek z brodawek. Samoczynny lub po uciśnięciu sutka. Najczęściej przyczyną są zaburzenia hormonalne i jako rozpoznane można je skutecznie leczyć. Pozostając z zaburzeniami ryzykujemy narastanie ich i możliwość coraz większych zmian w budowie tkanek.

Podsumowując: zdrowy styl życia, zbilansowana dieta bogata w witaminy i mikroelementy oraz aktywność fizyczna i umiejętność radzenia sobie ze stresem dnia codziennego, pozwalają mieć nadzieję na zachowanie zdrowia na długie lata. Systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych daje nam wynik opisowy stanu naszego zdrowia. Możemy go porównać ze stanem z poprzednich lat i ewentualnie, jeśli to konieczne, rozpocząć leczenie. Wcześnie, bo czas to nie tylko pieniądz, ale i zdrowie, a czasem życie.

Warto sobie dać szansę na zdrowie i raz w roku dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku.

autor: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk