Przyczyny nadal nieznane
SIDS boją się wszyscy rodzice. Nie wiadomo, jakie są przyczyny tego zespołu i nie wiadomo do końca, jak można mu zapobiec. Największe ryzyko SIDS ma miejsce między 2-4 miesiącem życia dziecka. Na świecie znane są jednak przypadki zgonów w 12 miesiącu życia. U dzieci rasy białej problem SIDS występuje 2 razy rzadziej niż u dzieci rasy czarnej i 3 razy rzadziej niż u niemowląt rdzennej ludności obu Ameryk. Wiadomo również, że SIDS częściej występuje u chłopców i dzieci z ciąż mnogich.
Prawdopodobne powody
Wnikliwe badania przeprowadzone w wielu krajach na świecie wykazały, że większość dzieci zmarłych z powodu SIDS układanych było do snu na brzuchu. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika też, że umieralność z powodu SIDS zmalała dwukrotnie od momentu układania dzieci do snu na plecach, a w Nowej Zelandii zmalała nawet trzykrotnie.
Naukowcy przypuszczają, że przyczynami mogą być:
Poznaj swoje dziecko!
Śmierć Łóżeczkowa SIDSObserwacja dziecka, poznanie jego zachowań, odruchów, reakcji może pomóc w zauważeniu niepokojących objawów, które powinny zaniepokoić rodziców:
Wymienione objawy nie muszą oczywiście oznaczać czy zwiastować SIDS, ale warto na nie reagować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że SIDS może wystąpić u dzieci zdrowych, bez jakichkolwiek podejrzeń o bezdech. Trzeba więc być ostrożnym w stosunku do każdego niemowlęcia bez względu na to jak się rozwija i czy jest w pełni zdrowe.
Prawdopodobne czynniki ryzyka wystąpienia SIDS
Pierwsza pomoc
Gdy dojdzie do bezdechu, każda minuta jest cenna. Pierwszej pomocy dziecku musi udzielić osoba opiekująca się niemowlęciem, która powinna pamiętać, że jeżeli dziecko ma problemy z oddychaniem, to należy odwrócić je na brzuch. Gdy jest nieprzytomne należy udrożnić drogi oddechowe. Układamy dziecko w pozycji na płasko z głową delikatnie odchyloną do tyłu (pozycja wąchania kwiatka) i rozpoczynamy sztuczne oddychanie (obejmij swoimi ustami usta i nos dziecka i wdmuchuj powietrze do jamy ustnej niemowlęcia – 5 oddechów) *dotyczy niemowląt. Jeśli dziecko nie zacznie oddychać należy zastosować masaż serca (2 oddechy i 30 ucisków serca – naprzemian). Należy pamiętać, że masaż serca u niemowlęcia wykonujemy 2 palcami w 1/3 dolnej mostka. Czynność należy powtarzać do momentu pojawienia się pomocy medycznej.
Technologiczni pomocnicy
Obecnie z pomocą w opiece nad niemowlęciem przychodzi technologia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów monitorów oddechu. Alarmują one o bezdechu niemowlęcia, który trwa dłużej niż 20 sekund. Przy zakupie monitorów należy pamiętać o tym, aby były wykonane z atestowanych materiałów i nie generowały pola elektrycznego.
Mamo, tato pamiętaj!
Autor: lek. med. Izabela Bartnik, pediatra