Biopsja tarczycy

Biopsja to nakłucie „podejrzanego” miejsca w celu uzyskania informacji o jego budowie i pochodzeniu. Najczęstszą (w odniesieniu do tarczycy) metodą wykonania tego badania – stosowaną także w Centrum Zdrowia Kobiet – jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (czyli pod kontrolą USG) – w skrócie BACC. Jest to metoda mało inwazyjna – za pomocą cienkich igieł (z reguły do 0,5 mm) aspiruje się materiał (głównie komórki tarczycy), służący do wykonania badania mikroskopowego (cytologicznego) przez patomorfologa. Dla zwiększenia dokładności badania, zabieg wprowadzenia igły w miejsce, z którego mają zostać pobrane komórki do badania, odbywa się pod kontrolą USG.

Dzięki tej metodzie z dużą skutecznością mogą być rozpoznane choroby zarówno o przebiegu łagodnym, jak i złośliwym. Kolejną zaletą tej metody jest możliwość uzyskania materiału do oceny cytologicznej z guzów położonych głęboko wśród tkanek, w sposób nie wymagający znieczulenia i bez konieczności pobierania wycinka. Badanie jest zazwyczaj bezbolesne – stosuje się igły do 0,5 mm cieńsze niż przy pobieraniu krwi.

Badanie to jest bezpieczne, nie powoduje powikłań – skutkiem ubocznym może być siniak (jak po pobraniu krwi). BACC może być wykonana u pacjentów obciążonych innymi chorobami, a zaburzenia w układzie krzepnięcia nie są przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia. Badania nie można wykonać jedynie u osób pobudzonych. W czasie nakłucia (przez około 3- 5 sekund) nie można przełykać śliny i mówić.

BACC nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, a po badaniu można wrócić do domu i normalnej aktywności życiowej.

W naszej klinice biopsję tarczycy wykonuje specjalista endokrynolog dr Dorota Wakuła we współpracy ze specjalistą patomorfologiem dr Marcinem Lipińskim, który jest odpowiedzialny za właściwy stan pobranego materiału i ocenia go pod kątem histopatologicznym.

Umów wizytę